مهم‌ ترین و اصلی‌ ترین نکات بیمه

مهم‌ ترین و اصلی‌ ترین نکات بیمه

مهم‌ ترین و اصلی‌ ترین نکات بیمه

برای این که بتوان از بیمه به شکل مناسبی استفاده کرد باید در رابطه با بیمه فاکتور‌هایی را در نظر داشت و از آن‌ها بهره‌مند شد در اصل بیمه دارای ساختاری است که باید ابتدا در رابطه با ساختار و نکات بیمه اطلاعاتی را در دست داشت.
بیمه خود می‌تواند از نکات زیادی برخوردار باشد مثل نکات و اطلاعاتی در رابطه با انواع تقسیم بندی بیمه و یا ویژگی‌های شرایط بیمه نامه که با داشتن اطلاعات بیشتر در رابطه با بیمه می‌توان از آن به شکل مفیدی بهره‌مند شد.

عقد بیمه چیست؟
امکان دارد زمانی که قرار است از بیمه استفاده شود با کلمات زیادی رو به رو شوید بنابراین باید نوع کلمات و کاربرد آن‌ها را بشناسید تا در زمانی که قرار است از بیمه بهره ببرید با مشکل رو به رو نشوید.
عقد بیمه، یکی از کلمات کاربردی است که در بیمه وجود دارد بنابراین برای شناخت بهتر آن باید گفت عقد بیمه بین یک یا چند نفر بسته می‌شود و تعهدی در این میان ایجاد می‌شود که هر دو طرف به این تعهد ایجاد شده باید پایبند باشند.

مواردی که در تعهد نامه بین دو طرف ایجاد می‌شود مورد قبول هر یک از معامله گران است زیرا در این روش معامله‌ای بین افراد صورت می‌گیرد که در قبال گرفتن پول باید خسارت‌های وارد شده در هر نوع حادثه‌ای پرداخت شود.
فسخ قراردادی که مابین افراد در شرایط بیمه صورت می‌گیرد به ندرت پیش می‌آید مگر این که در موقعیتی خاص که هر دو طرف یا یک طرف بخواهد عقد بیمه را از بین ببرد یا به عبارتی آن را فسخ کند.

موارد بیمه شامل:

 • شی
 • افراد
 • مسئولیت

بیمه‌ای که برای شخص ایجاد می‌شود موارد خاصی را در بر می‌گیرد که این موارد خاص تنها برای افراد است در هر حال افرادی که تحت این بیمه قرار داده می‌شوند در برابر مواردی مانند:

 • فوت
 • حیات
 • بیماری
 • از کارافتادگی و نقص عضو

با این حال نکاتی که در بالا برای بیمه شخص بیان شد می‌تواند فرد را در برابر چنین مشکلاتی مورد حمایت خود قرار دهد.
بیمه‌هایی که برای اشیاء ایجاد می‌شود نیز متفاوت است، بیمه اشیاء یکی از بیمه‌های مفیدی است که از لوازمی که ارزشمند هستند محافظت می‌کند.

بیمه اشیاء:

 • حمل و نقل کالا
 • هواپیما
 • کشتی
 • بیمه خودرو
 • بیمه حیوانات

هزینه تعریف شده برای بیمه

همان طور که می‌دانید برای این که بیمه بتواند کار خود را به درستی انجام دهد باید بتواند هزینه‌ای را در قبال آن از بیمه شونده دریافت کند به همین خاطر باید مبلغی برای خرید بیمه عمر  و سایر بیمه‌ها در نظر داشت.
با این حال مبلغی که در برابر شی گرفته می‌شود میزان ارزشمندی است که برای آن شی موجود است در اصل بیمه گر تنها برای ارزشمند بودن شی بیمه شده هزینه می‌کند و هزینه اولیه آن را نیز از بیمه شونده خواهد گرفت.
بنابراین زمانی که حادثه‌ای ایجاد می‌شود طبق هزینه‌ای که برای شی برآورد شده است خسارت‌های به وجود آمده نیز جبران می‌شود.
بیمه‌ای که برای افراد ایجاد می‌شود نسبت به بیمه‌ای که برای اشیاء وجود دارد بسیار متفاوت است زیرا برای انسان مانند اشیاء نمی‌توان مبلغی را معین کرد جان انسان از ارزشمندی بسیار بالایی برخوردار است و جایگزینی نیز برای آن وجود ندارد به همین خاطر است که مبلغی برای این نوع از بیمه ایجاد نشده است.

بنابراین برای بیمه‌ای که برای افراد در نظر گرفته می‌شود تنها هزینه‌ای که خود افراد با توافق با شرکتی که بیمه گر است صورت می‌گیرد در هر حال فرد بیمه شونده و بیمه گر بر سر مبلغی که برای بیمه پرداخت می‌شود باید توافقات لازم را انجام دهند در نتیجه مبلغ ایجاد شده به صورت توافقی به دست می‌آید.
بنابراین در زمان وقوع حادثه‌ای بیمه گر ملزم به پرداخت هزینه و خسارت به بیمه شونده خواهد بود.

زمان بیمه

یکی از نکاتی که در رابطه با بیمه باید بیان کرد زمان بیمه است که فاصله بین ابتدا و انتها بیمه را مشخص خواهد کرد برای بیمه اموال مدت زمان مشخصی تعیین شده است که در بیشتر موارد یکسال را برای بیمه در نظر گرفته‌اند.

خطراتی که برای آن‌ها بیمه به کار برده می‌شود:

 • خطراتی که امکان وقوع آن‌ها وجود داشته باشد
 • خطر به وجود آمده به عمد نباشد

برگه الحاقی چیست؟

برگه الحاقی ورقه‌ای است که بعد از انتخاب انواع بیمه مثل بیمه ثالث و صدور آن به دست بیمه شونده می‌رسد، البته در صورت صادر کردن چنین برگه‌ای امکان ایجاد تغییرات در آن وجود دارد.
البته تغییرات در برگه الحاقی به خوبی نمایان است با این حال زمانی که نیاز به ایجاد تغییر در برگه وجود داشته باشد شخص بیمه گر باید این کار را انجام دهد و موظف خواهد بود که تغییرات مربوطه را در برگه الحاقی وارد سازد.
بنابراین نکاتی که در رابطه با بیمه بیان شد بسیار مهم است و هر فردی باید در زمان استفاده از بیمه به این نکات بیان شده توجه کند.
در هر صورت آگاهی داشتن از نوع بیمه نیز بسیار مهم است زیرا امکان دارد با استفاده از بیمه‌های نو تمامی موارد ارزشمندی که انسان در زندگی خود می‌تواند داشته باشد را به راحتی با بیمه امن کند و نگرانی بابت آن نداشته باشد.
بیمه توانسته است که به نیاز انسان در برابر خطرات جواب مثبت دهد و امنیت و ایمنی را برای اموال ارزشمند آن به وجود آورد و آینده نگری بسیار خوبی را برای انسان به ارمغان بیاورد.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو

دسته بندی

محبوب ترین مقاله ها

اسامی قرعه کشی اردیبهشت ماه
۸ خرداد ۱۴۰۳

ضمن تبریک به برندگان قرعه کشی اردیبهشت ماه، اسامی به شرح زیر می باشد. همکاران گرامی ...

تبریک تولد امام رضا (ع)
۱ خرداد ۱۴۰۳

ضمن تبریک تولد امام رضا (ع) مبلغ 2 میلیون تومان به کارت خرید همکاران واریز گردید....

لوازم خانگی انتخاب
۱ خرداد ۱۴۰۳

همکاران گرامی شرایط خرید از گروه انتخاب با برندهای اسنوا، بست و دوو به شرح زیر ...

برگزیدگان قرعه کشی فروردین 1403
۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳

لیست اسامی برندگان به شرح زیر می باشد. برای دریافت وام با شما تماس خواهیم گرفت....

هتل شیراز واقع در مشهد
۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

هتل شیراز مشهد آماده ارائه خدمات با تخفیف برای همکاران دانشگاه می باشد. برای کسب اطلاعات ...

هتل بوستان سرعین
۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

هتل بوستان سرعین آماده ارائه خدمات با تخفیف برای همکاران دانشگاه می باشد. ایام پیک: 28 ...

برچسب ها